Vikingové 2020, 2. běh, starší tábor

Fotky z letošního dobrodružství najdete zde

Neděle 9. 8. 2020 – Posíláme pozdravy

Všechny děti moc zdravíme a moc nám chybí. Doplnili jsme další fotografie, tak můžete vzpomínat a rodičům vše povyprávět.

Těšíme se na vás zase za rok!

Sobota 8. 8. 2020 – Loučení

Dobalujeme, uklízíme a smutníme, že letošní tak krátké dobrodružství je už za námi. Doufáme, že i tak budou všechny děti na letošní vikingské dobrodružství rády vzpomínat. Tak zase za rok!

Pátek 7. 8. 2020 – Zbývá poslední krok – spoutání vlka Fenrira

Mnohým z nás již v průběhu dochází, že to klíčové, co potřebujeme zjistit, se dozvíme z tapiserie. Daří se nám zjistit, kde a jak sehnat její poslední díl, a následně z kompletní tapiserie úspěšně zjišťujeme, že „Konec nastane vlkův spoutáním našich bludů a strachů!“. Záhada je tedy vyřešena, pokud se nám podaří zbavit svých strachů a všechny je dát dohromady, vytvoříme neviditelná pouta pro vlka Fenrira. Klíč známe, rituál začne po setmění.

 

 

V rámci rituálu pod vedením kněžek postupně tvoříme pouta z našich strachů dle živlů a následně společné pouto všech živlů. Jeho síla však dosáhne maxima až ve chvíli, kdy spojíme tři živly s živlem čtvrtým, tedy ohněm. Zavytí vlka se rozléhá nad celým fjordem. Poslední úkol je splněn, vlk Fenrir je dočasně zajištěn. Bohové nám jako díky za naši pomoc při odvrácení Ragnaroku darují lodě a některé z nás oceňují Zlatým řádem Vikingů.

Následně nasedáme do lodí a odplouváme zpět do svého světa… Přes hlasitý pláč dojetí a smutku není mnohdy ani slyšet krásná a podmanivá hudba, která vše provází. Dojetí přepadlo snad úplně všechny.

Čtvrtek 6. 8. 2020 – Jak na Fenrira? A nečekané zajetí jarlů

Bohové si nás sezvali, aby s námi probrali, jakým způsobem přemoci vlka Fenrira. V tu chvíli se mezi námi strhla hádka. Je lepší použít živel vodu a spoutat ho mořskými proudy? Nebo živel vzduch a spoutat ho silnými větry? Nebo snad živel země a spoutat Fenrira kořeny Yggdrasilu? Během chvilky se strhla hádka a velký svár. Bojujeme o to, který živel je nejsilnější. Bratr proti bratru…

Na závěr zjišťujeme, že naše mysli ovládnul Loki, usmiřujeme se a dochází nám, že jediná cesta k cíli je všechny tři živly spojit. Více však o Fenrirově spoutání zatím nevíme…

Už už to vypadalo, že večer bude poklidný, když se k nám dostal dopis od zajatého jarla, který byl odveden do Hellheimu. Neváháme ani vteřinu a vyrážíme jarla hledat. Mise je náročná a nebezpečná, ale nakonec pro všechny z nás úspěšná. Jarlové jsou osvobozeni!

Středa 5. 8. 2020 – Zneškodnění hada Jörmungandera; Vikingská slavnost

Konečně sluníčko! Probuzení do slunečného dne a včerejší noční úspěch s obrem nás všechny polil optimismem a nabil energií. Není na co čekat, hned po obědě se vrháme na úkol číslo 2: zajistit hada Jörmungandera. Samy děti navrhly, že se pokusíme hada zamotat, respektive donutit ho, aby se zakousl do svého ocasu. Jak to uděláme? Připravíme kebab a naservírujeme ho hadovi na ocas…. :). Stejně jako u mladšího tábora se rozhodujeme děti vyslyšet a vrhnout se na přípravu kebabu. Celá akce probíhá ve fjordu. Jezdíme na drakkarech do pekárny, uzenářství a pro zeleninu…na souši pak grilujeme a přidáváme dip…. čím lépe připravený kebab, tím větší zisk pro náš živel….a především čím více kebabů, tím větší šance hada přelstít.

Podařilo se! Ve chvíli, kdy jsme umístili kebaby hadovi na ocas, zakousl se do svého ocasu a zauzloval se. I had, druhý tvor způsobující Ragnarok, je tak dočasně zajištěn. Zbývá poslední krok, vlk Fenrir!

Večer se účastníme velké vikingské slavnosti. Tančíme, veselíme se… když pak na závěr dostáváme příležitost donést světlo naděje až do Valhally, mnohé oko nezůstalo suché… tušíme se, že závěr se neodvratně blíží…

 

 

 

Úterý 4. 8. 2020 – Trpasličí dílny; Uspání obra Hrýma

Dopoledne skládáme kormidelnické zkoušky na drakkarech. Na déšť jsme si už tak nějak zvykli, a tak i přes mrholení plníme další vikingské dovednosti a stáváme se sedláky, vojáky a učenci.

Odpoledne do vesnice zavítali trpaslíci a učí nás svým řemeslům. Vyrábíme, co se dá.

Na večerním nástupu si rekapitulujeme, co už se podařilo a co nás ještě čeká. Mobilizujeme se k aktivitě. Času zbývá málo…obr, had a vlk stále nezajištěni.

Hned večer se vydáváme na obra. Nosíme mu ampulky s lektvarem a v jeho blízkosti musíme uznat, že je ještě obrovitánštější, než jsme si dokázali představit. Jde z něj strach a respekt. Přesto se nám daří ho uspat, a tím úkol číslo 1 v oddálení Ragnaroku splnit.

Pondělí 3. 8. 2020 – V plánu je putování, ale dovolí nám počasí vyrazit?

Dnes jsme měli v plánu vydat se na celodenní putování a pátrat po obrovi, hadovi a vlkovi, ale bohužel opravdu vydatně prší. V klidu pod střechou tak vyčkáváme, zda se déšť trochu zmírní a podaří se vyrazit alespoň na odpolední, delší procházku.

Po obědě déšť nakonec trochu ustal, a tak vyrážíme alespoň na odpolední putování se svačinou s sebou a přinášíme informace o tom, že na obra musíme jít v noci a uspat ho. Všude je mokro, ale dobrá nálada děti neopouští. Po návratu se sušíme, odpočíváme a relaxujeme.

Večer se rozhodl Ódin udělit některým z nás Řády Vikingů.

Neděle 2. 8. 2020 – V obklíčení trollů

Probouzíme se do prvního deštivého dne. Už víme, že trollové obklíčili vesnici, a potřebujeme se dostat přes jejich území. Bráníme se před nimi, co to jde, a cíl se nakonec podařilo splnit. Je však evidentní, že nás to stálo mnoho sil a je potřeba pro další kroky posílit naši obranu. Od bohů dostáváme darem obranné štíty v barvě živlu.

Zbytek dne s ohledem na počasí a vydané síly už probíhá v poklidu, zkrášlujeme své štíty, barvíme si živlová trika a děláme další klidové aktivity pod střechou. Dobrá nálada mezi dětmi ani přes déšť nemizí.

Na nástupu si jasně uvědomujeme, že čas od vytyčení našeho cíle pokročil a stále nemáme obra, hada ani vlka. Domlouváme se tedy, že vyšleme zítra všechny družiny na průzkum a pátrání po některém z nich…

Sobota 1. 8. 2020 – Loki prostřednictvím neznámého Vikinga svedl kadety na svou cestu

Počasí nám i nadále přeje, tak skládáme plavecké zkoušky, abychom se mohli kdykoliv vykoupat. Pokračujeme v plnění vikingských dovedností a tréninku jízdy na drakkarech.

Po svačině dorazil na nástup neznámý viking a začal tvrdit, že obava z Ragnaroku je zbytečná, že se nás bohové jen snaží ovládnout a zmást. Kadeti pod vedením Katrüny tomu uvěřili a nechali tak nepřímo ošálit svou mysl Lokim.

Útočí na nás čtením čísel z našich čel, hledají části tapisérie a současně zjišťují tajnou zprávu. Zjišťujeme, že očistit jejich mysli pomohou jen kněžky živlů speciálním očistným rituálem. Po jeho proběhnutí si nás kněžky rozdělují do svých živlů, abychom ještě více posílili naše řady.

 

 

Po očištění se neznámý Viking Bausson Dlouhovous stává jarlem kadetů. Usmiřujeme se a pokračujeme společně v cestě za oddálením Ragnaroku.

Večer mají všechny oddíly táboráčky.

 

 

 

Pátek 31. 7. 2020 – Seznámení se světem Vikingů

Dopoledne testujeme spolupráci v naší družině a ve vesnicích a poznáváme více zdejší svět a zvyky. Po splnění všech úkolů dorážíme do fjordu, kde čeká samotný král Harald II. a dává nám každému jeho vlastní Deník Vikinga.

Poprvé zkoušíme jízdu na drakkarech a učíme se vikingské dovednosti – stáváme se postupně sedláky, vojáky a učenci.

 

 

Čtvrtek 30. 7. 2020 – Nalodění na Audacii, Vyplutí

Okolo 11:45 dorážíme na palubu Audacie. Rozdělujeme se do oddílů, seznamujeme, ubytováváme.

Před večeří svolala služební kapitánka Bára nástup. Dostáváme námořnické čapky, jsme pasováni na námořníky a slavnostně vyplouváme vstříc letošnímu dobrodružství. Kampak nás v tomto roce donesou plachty Audacie?

Nečekali jsme, že odpověď na tuto otázku přijde tak brzy. Krátce po setmění nás opět svolala služební kapitánka a nahlásila admirálům, že jsme se přiblížili k neznámé pevnině. S ohledem na zdejší mělké vody však nelze připlout až ke břehu, a k pevnině se tak přesouváme za tmy na palubních člunech.

 

Připlouváme v tichosti do neznámého světa…po chvilce zjišťujeme, že jsme se sem dostali přesně ve chvíli, kdy se koná vikingský sněm – think. Místní jarlové si stěžují na špatnou úrodu, nepřátelské vztahy, bídu, hlad a nepokoje. Z věštby kněžek vyplývá, že se přibližuje Ragnarok. To vše sledujeme z úkrytu. Už už se zdálo, že si nás nikdo nevšimne, v čemž zakřičel král Harald II., zvaný Krásný, burácivým hlasem: „Co pohledáváte na thinku, neznámí cizáci?“ Okamžitě jsme předvedeni před soud a zdá se, že budou naši kapitáni popraveni a my vzati do otroctví.

 

Naši kapitáni si to však nenechají líbit, brání nás, co to jde a prokazují svou statečnost a odhodlání. Král se po konzultaci s bohy – Ódinem, Thórem a Freyou – rozhoduje naše životy zanechat a rozdělit nás do vesnic pod vedením nových jarlů – našich kapitánů. Společný cíl je jasný, pomoci zdejší zemi v odvrácení soumraku bohů – Ragnaroku.

© 2024 - Admiralita druhého běhu přístavu ve Sluneční zátoce. Pokud potřebuješ, psát nám můžeš na admiral.druheho.behu@seznam.cz.